שיעורי אודיו: פרשיות התורה עם פירוש רש״י
(עוד ציורים תמצאו בתחתית העמוד)

כאן תוכלו להקשיב לשיעורים שמלמדים את כל פסוקי התורה עם פירוש רש״י. זאת דרך מעולה להגיע מוכנים לשבת!

אנחנו מנסים לזהות את פרשת השבוע המתאימה להיום ולהפעיל אותה באופן אוטומטי. אפשר לבחור פרשה אחרת באמצעות הכפתורים כאן למטה. אם הייתם באמצע למידה, ניתן להיעזר בכפתורי הלמידה הקודמת שמופיעים מעל הנגן. השיעורים הוכנו, הוקלטו ונערכו בידי הרב חגי דיאמנט.

מומלץ לשחק עם קצב ההשמעה כדי למצוא את הקצב שמתאים לכם.

שימו לב: כדי להפעיל את הנגינה, יש ללחוץ על הכפתור בצורת משולש:אהבת ה׳, התורה... ואנחנו
מכל עמי העולם, ה' בחר אותנו, את עם ישראל, לקבל מידיו את אוצרו היקר - את התורה הקדושה.
אהבת ה' הולכת יד ביד עם לימוד התורה! - ומשום כך הצטווינו בתורה לשנן מידי יום את פסוקי שמע ישראל:

שְׁמַע יִשְׂרָאֵל: ה' אֱלֹהֵינוּ, ה' אֶחָד.
וְאָהַבְתָּ אֵת ה' אֱלֹהֶיךָ, בְּכָל-לְבָבְךָ וּבְכָל-נַפְשְׁךָ וּבְכָל-מְאֹדֶךָ.
וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם, עַל-לְבָבֶךָ.
וְשִׁנַּנְתָּם לְבָנֶיךָ וְדִבַּרְתָּ בָּם,
בְּשִׁבְתְּךָ בְּבֵיתֶךָ וּבְלֶכְתְּךָ בַדֶּרֶךְ, וּבְשָׁכְבְּךָ וּבְקוּמֶךָ.

ובכן מסתבר שהעניין אינו קל. בתוך הברכות שאנו אומרים מדי בוקר נכללות גם "ברכות התורה". בברכות אלה אנחנו פונים אל ה' ואומרים לו משהו כמו "תודה לך ה' על שציווית אותנו ללמוד תורה. אולי תוכל בבקשה לעשות שיתחשק לנו ללמוד תורה ?" (אתם מוזמנים לעיין בסידור...)
נשמע משונה? אך כך הם אכן פני המציאות. חשק טבעי ללמוד תורה -  זוהי מתנה משמיים שרק אנשים מעטים זוכים בה . לשאר האנשים, כמונו, נדרשות תחבולות כדי להוציא לפועל את המצווה הכל-כך מרכזית הזו.

תחבולה אחת עליה ממליצים חכמינו היא קביעות של שיעורים או לימוד עם חברותא. תחבולה נוספת שאותה מציע האתר הזה היא לימוד מתוך שיעורים מוקלטים תוך כדי ביצוע פעולות אחרות, כמו נהיגה, הליכה וכדומה.
סליחה... למה השיעורים כאלה משעממים?
מי שרגיל לשמוע שיעורים מפי דרשנים דגולים המתבלים את רעיונותיהם בסיפורי מעשיות ובהלצות מבדחות, עשוי למצוא את עצמו מתאכזב מהשיעורים שלנו.
צריך להבין שבשיעורים מהסוג המרתק, הדרשן בעצם מלמד רעיון אחד או שניים בלבד, ובונה סביב אותם רעיונות בודדים דרשה מוטעמת ומתובלת. האזנה לשיעור כזה כמוה כצפייה במופע בידור חינוכי.
דרך לימוד זו אינה מתאימה כלל ללמידה יסודית של פרשת השבוע. רש״י בפירושו לוקח מדרשים שלמים ודיונים ארוכים בגמרא ומתמצת אותן לכדי משפטים בודדים. כמות הרעיונות הגלומים בפירושו של רש״י על פרשה אחת בתורה היא אדירה. הבנת הפירוש דורשת עמל, כדברי חז"ל: ״ובתורה אתה עמל״. אין בכך שום צד בידורי. השיעורים שלנו באים כתחליף ללמידה מתוך ספר . הם אינם יכולים ואינם מתיימרים לבטל את העמל הנדרש מלומדי התורה. הלימוד מתוך שיעורים אלה דורש קשב וריכוז ממש כאילו הייתם לומדים מתוך ספר.

היתרונות בשיעורים המוקלטים הינם בכך שדברי רש״י מוסברים ומפורשים, ובכך שהם מאפשרים לכל אחד ללמוד תורה תוך כדי ביצוע פעילויות אחרות, וכך להכניס את לימוד התורה "בדלת האחורית"...

ועם כל זה, עלינו להוסיף אזהרה . ישנם אנשים ששומעים כבר מספר שנים את השיעורים בזמן נהיגה ברכב ומדווחים על חווית למידה טובה מאד. אבל הלמידה דורשת ריכוז, ואינה מתאימה לנהגים שמצב העירנות שלהם ירוד. האזנה בזמן עייפות עלולה להרדים! הקפידו להאזין לשיעורים אך ורק בזמן שאתם עירניים!
האם חייבים ללמוד תורה?
כך כותב רבינו משה בן מיימון, הרמב״ם, בהלכות תלמוד תורה שבספרו ״משנה תורה״:

כל איש מישראל, חייב בתלמוד תורה: 
   - בין עני בין עשיר
(כלומר, לא משנה כמה כסף יש לך)
   - בין שלם בגופו בין בעל ייסורים (כלומר, לא משנה אם אתה בריא או חולה)
   - בין בחור בין שהיה זקן גדול שתשש כוחו (כלומר, לא משנה אם אתה צעיר או ישיש)
   -  אפילו עני המחזר על הפתחים, ואפילו בעל אישה ובנים (כלומר, שום תירוץ אינו מתקבל!)

      חייב לקבוע לו זמן לתלמוד תורה ביום ובלילה ,
      שנאמר: "והגית בו יומם ולילה" !


קצת חשבון נפש: בכל שבוע יש 168 שעות. כמה מהן אנו מקדישים למצוות תלמוד תורה?
כפתורים לבחירת פרשה

חדש!
רוצים להוריד את כל השיעורים בפורמט mp3 למחשב שלכם כדי שתוכלו לשמוע ללא אינטרנט? כעת ניתן להוריד קובץ עם כל השיעורים. לתשומת לבכם מדובר בקובץ גדול - קצת יותר מג׳יגה-בית אחד. הקובץ הוא בפורמט zip וצריך לפתוח אותו במחשב. להורדת הקובץ: לחצו כאן.

איורים להמחשת אופן הלמידה
בחור חביב וכשרוני בשם צבי לדרר ראה שהאתר שלנו קצת ״יבש״ והציע לתרום איורים שימחישו את הדרך שבה ניתן להעזר בשיעורים המוקלטים כדי ללמוד תורה תוך כדי ביצוע פעולות מגוונות.

קיבלנו את ההצעה בשמחה וכעבור מספר ימים התקבלו הציורים הבאים. גם הציור המופיע בראש האתר הוא פרי ידיו המבורכות.